Možností užitočnej práce je stále viac

Autor: Daniel Marko | 18.2.2011 o 14:17 | (upravené 14.7.2011 o 13:54) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  995x

Existuje takmer nekonečné množstvo práce, pre každého a takmer na každom mieste na svete, ktorá by sa dala vykonať a bola by nejako užitočná pre ľudí, komunitu alebo civilizáciu ako celok. Práce, ktorej výsledok by si ľudia cenili - teda bola by pre nás, občanov a ľudstvo užitočná - je stále viac a nikdy sa neminie. Avšak počet zamestnaní a voľných peňazí, ktoré by zaplatili tieto ľudomilé činnosti je stále menej. Ako je to možné? Bankové peniaze totiž prestali slúžiť ľuďom - ich schopnosť plodiť hodnoty je sprivatizovaná a skorumpovaná - odtrhnutá od štátu, ich pôvodného vydavateľa.

Mojim subjektívnym odhadom, iba 5% z množstva užitočnej práce sa dá zaplatiť dnešnými „bankovými" peniazmi alebo inak povedané, robiť túto prácu ako „zamestnanie". A záujem o tieto činnosti zo strany finančného sveta stále klesá. Kapitál totiž nezaujíma kultúrny rozvoj národa, zdravie obyvateľstva ani potešnie našich detí zo slobodného poznávania. Dnešné peniaze, ako inštitút v moci bezočivej finančnej oligarchie, nezaujíma dokonca ani to, čo bude so životným prostredím a či civilizácia bude šťastne žiť aj o 100 rokov. Dnes sa totiž peniazmi nemeria schopnosť "byť užitočný pre ľudí, ale schopnosť obrať o peniaze alebo zdroje svojich spoluobčanov - schopnosť "zarábať" a "multiplikovať" peniaze.

Preto vravím, radšej nech robí len 10% ľudí, skutočne užitočné činnosti, ktoré majú ozajstnú hodnotu pre ľudí, pretože týchto 10% obyvateľstva je s dnešnými technológiami a automatizáciou schopných zabezpečiť takmer všetko, čo potrebujeme pre život - vrátane bývania, kozmetiky, elektroniky a zdravotníctva. Zvyšných 90% ľudí, ktorých práca nebaví, nenaplňuje, je iba otročením pre minoritu ovládajúcu svet bánk a peňazí. Všetci títo nešťastníci nech radšej idú učiť deti maľovať, upečú dobrý koláč, píšu básne, rozmýšľajú o počiatku vesmíru alebo len tak sadia kvety okolo domov. Budú síce užitoční "nezaplatiteľne" dnešnými peniazmi - to ale neznamená, že nebudú dostávať inú odmenu - vo forme úcty, hrdosti, priazne, spoločenského uznania, pocitu užitočnosti. A budú žiť zo základného nepodmieneného príjmu, navrhovaného taktiež v Británii Konzervatívnou stranou ako „univerzálny kredit". Taktiež si viem predstaviť, že ľudia potrebujú novú, doplnkovú „eko-menu", krytú akoukoľvek užitočnou prácou - na platby za užitočné činnosti, nezaplatiteľné klasickými "bankovými" penziami.

Diskusie, zdroje, hlasovania a online chat nájdete na Facebook skupine: NEPOTREBUJEM POLITIKOV- Priama občianska demokracia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?