Systémový metavírus ako iniciátor globálnych zmien

Autor: Daniel Marko | 15.2.2011 o 0:27 | (upravené 15.2.2011 o 0:57) Karma článku: 2,83 | Prečítané:  714x

V kontexte globálnej krízy a systémovej teórie som si uvedomil závažný dôsledok: Nemá zmysel hľadať vinníkov ani vymýšľať priame útoky na Systém. Mnohí ekonómovia a vizonári "šťastnej budúcnosti" hľadajú, aký správny krok, opatrenie alebo ktorý finančný nástroj bude vhodné využiť, aby sa zmenili kvalitatívne nastavenia „eko-fin-polit" Systému v prospech väčšiny ľudí a šťastnej budúcnosti planéty. Vlastne výraz "šťastná planéta" je tiež dosť zavádzajúci - iba my, všetci obyčajní ľudia a náš ľudský systém by sme mali nejako navzájom začať inak interagovať. Každý z nás môže "očkovať" spoločenský Systém tým správnym metavírusom, ktorý nosíme každý vo svojej mysli.

EgyptEgypt

Učím sa vnímať „systemický“ prístup k ľudským problémom v komunikácii, ktorý vychádza z predpokladu, že všetko, čo sa deje ľuďom v ich životoch, je navzájom prepojené do jedného interagujúceho celku bez toho, aby sa dalo určiť, kto koná a kto iba reaguje. Podľa tejto teórie, žiaden občan - ani žobrák, ani nezamestnaný, nemôže byť a nie je iba pasívnym príjemcom "moci zhora" i keď by sa o to Systém akokoľvek snažil. Dokonca aj tie najzásadnejšie a komplexné ľudské systémy, ako peniaze a ekonomika, môžu všetci ľudia a vy osobne ovplyvňovať, aj dokonca aj zásadne a revolučne pretvoriť iba tým, aké videá,  myšlienky a kvality zdieľate v sociálnych sieťach ako je Facebook alebo o čom a ako sa rozprávate s priateľmi.

Sociálny systém

Zdroj: Teória prirodzených sociálnych hnutí na Wikipedia (anglicky)

Systém, kde je každý účastník zároveň spúšťačom aj aktérom, stredom aj okrajom, môže prejsť (a verím, že prechádza) do úplne nového stavu iba ako celok. Žiadne útoky, žiadne zmeny zákonov ani ústavy nie sú na počiatku kvalitatívnych zmien v spoločnosti. Skutočný prvý impulz vždy vzniká v meta-rovine nových kvalít medziľudských vzťahov a postojov veľkých skupín, ktoré sa dajú nazvať aj ako "kultúra" doby. Jednotlivé kľúčové komunikačné toky (peniaze, média, kultúra) často kultúru a názory živia a vytvárajú, ale samozrejme sú na nich aj závislé. Na Facebooku a zdieľaní multimediálneho obsahu medzi bllízkymi na Internet je revolučné to, že na vzťahovej rovine vytvárajú úplne nové meta-pravidlá, nezávislé od centrálneho Systému médií, meniace zásadne kvalitu celého systému. Po storočí atomizácie rodiny a zámerného rozbíjania susedstiev, dedín a komunít, sú znovu udalosti osobnejšie, rodinnejšie, ľudskejšie. A práve táto kvalita spájania sa a vyspelého "znovu-určenia" ľudských skupín – od spolužiakov, fanklubov, eko-nadšencov, stúpencov hnutí až po národy - by mohla prenikať spontánne do všetkých rovín života a nevyhnutne súčasne aj do tých najkomplikovanejších rovín - do "novej" ekonomiky a financií, ktoré budú viac slúžiť ľuďom, vďaka novým kvalitám v celom ľudskom Systéme. Nadobudol som presvedčenie, že žiadna časť Systému sa nevyhne zmene, ak tá nová kvalita (poeticky nazývaná „rezonancia“), už v ňom obsiahnutá bude v postojoch ľudí a ich myslení - ako "meta-vírus", ktorý nehovorí síce "čo" zmení, ale "aké princípy a postoje sú naočkované" do prostredia Systému - do jeho kultúry, očakávaní občanov, neoblomných postojov a poznania svojich práv.

Môžete si vybrať - len slepo sa necháte pasívne "očkovať" Systémom, kvalitami ako:

"ohrozenie, strach, nebezpečenstvo, nedostatok, rozklad, súperenie, konflikty, existenciálne problémy, beznádej, nezmyselnosť zoskupovania sa, potláčanie sebaurčenia"

- alebo precitnete a budete "očkovať" svet okolo vás - vašich priateľov a oni svojich priateľov na Facebooku hodnotami, myšlienkami a kultúrou, ktoré budú niesť kvality ako:

"viera v seba a svoje kvality ako občana, schopnosť riadiť svoju budúcnosť, spolupatričnosť s blízkymi aj vzdialenejšími, sebadôvera národa, zdravý rozum, túžba po kráse... pokoj, dostatok, prijímanie... nádej, mier v duši... vyšší zmysel..."

Rád by som rozšíril toto tvrdenie - nie ako naivný koncept "detí kvetov" alebo pseudo-duchovné výroky - ale ako serióznu vedeckú teóriu o zmene systému: Iba ak bude slobodne zdieľané a absorbované kritické množstvo a nová slobodná kvalita myšlienok na sociálnych sieťach, ale aj v osobnom kontakte ľudí, následne bude v sociálnych systémoch po celom svete kryštalizovať nová forma novej, SLOBODNEJ  kultúry civilizovanej spoločnosti - ktorá si nebude vedieť predstaviť svet inak, ako svet spravodlivý a svet patriaci všetkým ľuďom, bez zotročujúcich bánk a skorumpovaných "riadiacich" politikov - riadený priamo ľuďmi v systéme priamej demokracie.

Viac nájdete v mojej knihe "Veľká príručka na oslobodenie".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?