Možností užitočnej práce je stále viac

Autor: Daniel Marko | 18.2.2011 o 14:17 | (upravené 14.7.2011 o 13:54) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  1042x

Existuje takmer nekonečné množstvo práce, pre každého a takmer na každom mieste na svete, ktorá by sa dala vykonať a bola by nejako užitočná pre ľudí, komunitu alebo civilizáciu ako celok. Práce, ktorej výsledok by si ľudia cenili - teda bola by pre nás, občanov a ľudstvo užitočná - je stále viac a nikdy sa neminie. Avšak počet zamestnaní a voľných peňazí, ktoré by zaplatili tieto ľudomilé činnosti je stále menej. Ako je to možné? Bankové peniaze totiž prestali slúžiť ľuďom - ich schopnosť plodiť hodnoty je sprivatizovaná a skorumpovaná - odtrhnutá od štátu, ich pôvodného vydavateľa.

Mojim subjektívnym odhadom, iba 5% z množstva užitočnej práce sa dá zaplatiť dnešnými „bankovými" peniazmi alebo inak povedané, robiť túto prácu ako „zamestnanie". A záujem o tieto činnosti zo strany finančného sveta stále klesá. Kapitál totiž nezaujíma kultúrny rozvoj národa, zdravie obyvateľstva ani potešnie našich detí zo slobodného poznávania. Dnešné peniaze, ako inštitút v moci bezočivej finančnej oligarchie, nezaujíma dokonca ani to, čo bude so životným prostredím a či civilizácia bude šťastne žiť aj o 100 rokov. Dnes sa totiž peniazmi nemeria schopnosť "byť užitočný pre ľudí, ale schopnosť obrať o peniaze alebo zdroje svojich spoluobčanov - schopnosť "zarábať" a "multiplikovať" peniaze.

Preto vravím, radšej nech robí len 10% ľudí, skutočne užitočné činnosti, ktoré majú ozajstnú hodnotu pre ľudí, pretože týchto 10% obyvateľstva je s dnešnými technológiami a automatizáciou schopných zabezpečiť takmer všetko, čo potrebujeme pre život - vrátane bývania, kozmetiky, elektroniky a zdravotníctva. Zvyšných 90% ľudí, ktorých práca nebaví, nenaplňuje, je iba otročením pre minoritu ovládajúcu svet bánk a peňazí. Všetci títo nešťastníci nech radšej idú učiť deti maľovať, upečú dobrý koláč, píšu básne, rozmýšľajú o počiatku vesmíru alebo len tak sadia kvety okolo domov. Budú síce užitoční "nezaplatiteľne" dnešnými peniazmi - to ale neznamená, že nebudú dostávať inú odmenu - vo forme úcty, hrdosti, priazne, spoločenského uznania, pocitu užitočnosti. A budú žiť zo základného nepodmieneného príjmu, navrhovaného taktiež v Británii Konzervatívnou stranou ako „univerzálny kredit". Taktiež si viem predstaviť, že ľudia potrebujú novú, doplnkovú „eko-menu", krytú akoukoľvek užitočnou prácou - na platby za užitočné činnosti, nezaplatiteľné klasickými "bankovými" penziami.

Diskusie, zdroje, hlasovania a online chat nájdete na Facebook skupine: NEPOTREBUJEM POLITIKOV- Priama občianska demokracia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?