Nová ústava občanov - založme túto republiku odznova

Autor: Daniel Marko | 10.5.2012 o 9:00 | (upravené 16.5.2012 o 11:13) Karma článku: 9,04 | Prečítané:  285x

Slovenská republika patrí všetkým občanom ako kolektívne vlastníctvo. Nakoľko každý občan je kvázi "akcionárom" tohto spoločného vlastníctva - ústava by mala predstavovať základnú dohodu všetkých občanov bez rozdielu. Nie poslancov, nie politikov a ich súkromnej dohody s domácou finančnou mafiou a oligarchiou Európy. Ústava by mala vyjadrovať čo najširšiu dohodu priamo všetkých občanov. Teda dohodu aj podľa Vašich osobných potrieb a vášho subjektívneho videnia sveta. Podľa postmoderných neobjektivistických prístupov v humánnych vedách, totiž nikto na tomto svete nemôže byť odborníkom na vaše osobné potreby a váš svet. Preto navrhujem - poďme do toho! Navrhnime si vy, ja a ostatných 4,3 milióna oprávnených voličov - aké pravidlá by sme si priali, aby fungoval štát lepšie pre ľudí? Čo by sme chceli mať v ústave my, občania?

Chcete vedieť, ako sa občania rozhodli?? - Prieskum nájdete tu: https://www.facebook.com/podporujem

Odborníkov na objektívne "správne riešenia" a všeobecne "šťastnú budúcnosť" sme tu mali doteraz a zisťujeme, že práve oni sú súčasťou problému v starom, objektivistickom prístupe politikov, "osvietených" politológov a ekonómov. Už niekoľko storočí sa nám občanom snažia títo "zázrační odborníci" nahovoriť, že nám v podstate vidia do hláv - "oni to za nás vymyslia ako to bude pre nás dobré, zbavia nás nepríjemnej zodpovednosti, prípadne to spravia aspoň, odborne". V skutočnosti však robia ničo úplne iné - systematicky zneužívajú túto moc na presadzovanie politických cieľov, úplne iných záujmov minoritných skupín a lobbistov. Samozrejme - najčastejšie pre peniaze a osobnú moc.

Politici a zastupteľská garnitúra sa nám snažia nahovoriť, že "máme predsa existujúce pragmatické obmedzenia, existujúcu geopolitku EÚ, nastavenia ekonomických vzťahov, závislosť na Nemecku a nutné záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva" - avšak PRESNE TO sú tie hry a okovy, do ktorých nás politici zatiahli bez nášho vedomia, zmanipulovali "správne riešenia" a zapredali našu krajinu v divokých privatizáciách. A presne preto si TERAZ môžeme dovoliť odmietnuť alebo transformovať staré dohody a definovať ich nanovo - ak sa na tom ako občania v referende následne zhodneme, samozrejme vedomí si plne dôsledkov, ktoré to prinesie.

Nová občianska ústava nie je bláznovstvo a nereálna zmena, aj keď má svoje konsekvencie v medzinárodnom kontexte - samozrejme aj pozitívne. Napríklad občania na Islande odmietli záväzky voči zahraničným bankám, ktoré im vyrobili nezodpovední politici, alebo vo Venezuele, kde si vzali späť prírodné bohatstvo ropy z rúk amerických privatizérov. Všetko to samozrejme stálo mnoho úsilia a tiež nepríjemných dopadov - Kaddáfi svoju krajinu tiež chcel "iba pre občanov"...

A presne tak, ako nás bez opýtania oddelil v r. 1992 vtedajší premiér Mečiar od Českej republiky bez opýtania, tak isto tento vyslúžilý politik navrhol aj našu terajšiu Ústavu SR - egocentricky a bez účasti občanov. Podobne nás zatiahli finančné "gorily" do otroctva EURA a ťahajú nás ešte hlbšie do totálnej finančnej priepasti v závislosti na mene, kde až 97% aktív (teda peňazí na účtoch a vo fondoch) - patria finančnej mafii  súkromníkov - a nie Európskej centrálnej banke, ktorá ju mala pôvodne vydávať. Neveríte? Spomenula to oficiálne vo sojom prejave aj premiérka Radičová a hovoria o tom už snáď všetci triezvi ekonómovia ako o "prebléme likvidity".

Samozrejme - nie sme všetci politológovia, ekonómovia a národo-hospodári - ja len uvítam, ak nám desiatky odborníkov NESTRANNE a BEZ MANIPULÁCIÍ predstavia ich úvahy  o zásadách ústavného práva a politickej filozofie". Ale budem bojovať proti tomu, aby nejaká "vedecká konferencia odborníkov na ústavné pravo" určovala čo SÚ a čo NIE SÚ legitímne požiadavky občanov! Áno, odborníci môžu paralelne komentovať akékoľvek návrhy občanov, ale konečné rozhodnutie o obsahu novej ústavy by mal mať urobiť IBA OBČAN. A ja budem veľmi rád, ak sa k tomu vyjadria odborníci a diskutuje sa o tom aj rok. Ale NAKONIEC - rozhodnúť sa musí IBA OBČAN sám za seba, koho argumentom uverí. Ústava je vyjadrením našich občianskych potrieb a naša vzájomná dohoda "AKO TO CHCEME SPOLU MAŤ NASTAVENÉ".

Preto sme sa spýtali ľudí - CHCETE ABY:

  • Hlas občanov mal vyššiu váhu ako hlas poslancov - priama demokracia?
  • Zakázať vláde brať si úvery na úkor občanov bez referenda?
  • Občania mohli odvolávať politikov v miestnom aj štátnom referende?
  • Kontrolné funkcie nad štátom a politikmi - v súdnictve a v prokuratúre - priamo voliť občanmi?
  • Zotrvať v EÚ?
  • Úplný/čiastočný návrat ku vlastnej mene SKK?
  • Vlastníctvo pôdy, lesov a prírodných zdrojov bolo verejným vlastníctvom všetkých občanov?
  • Bankám zakázať tvorbu a požičiavanie nekrytých peňazí?
  • Dať ľuďom základné životné potreby bezplatne?
  • Zrušiť súkromný biznis v zdravotnom poistení a zdravotníctve?

Chcete vedieť, ako sa občania rozhodli?? - Prieskum nájdete tu: https://www.facebook.com/podporujem

Daniel Marko
www.podporujem.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?